Udstilling:
Lægehuset CENTRUM, Kolding: MALERIER og ARTMONEY.
ARTMONEY fælles udstilling i Galleri Lolland 26. 11 2022 - 07. 01. 2023.
Ring gerne til mig på tlf.: 23247766 eller skriv til mig: hckkl@mail.tele.dk
Se også gerne mine billeder på Fuglesøvej 46, 6500 Vojens.
Kære gæst!
Velkommen til min hjemmeside.
Her i menuen finder du flere gallerier med MALERIER og med ARTMONEY.
Her er min GALLERIDAGBOG, - og du kan læse min blog, "PALETTEN", hvor jeg skriver om det, der optager mig.
Der er også en side med JUL
Der er en GÆSTEBOG - og der er min BUTIK, hvor jeg har små og store malerier + artmoney til salg.
Venlig hilsen, Kirsten Kjær Larsen.
29-04-2018
Paletten torsdag d. 26. april 2018
Kapitel 1.
Der var en gang – for længe siden – i 1981 var det, - det er 37 år siden ….
Der blev i Vojens udskrevet en konkurrence om at lave en VOJENSVISE. Da jeg jo boede i Vojens - også dengang, - og da jeg let falder for sådan en ide, gav jeg mig i kast med opgaven. Jeg lavede en melodi og satte tekst til. Vojens har altid været sportens by, og netop i de år bragte ishockeydrengene guld til byen. Det skulle med.
TA’ TIL VOJENS! Var titlen på min lille vise med kun ét vers.
Sønderjyllands hjerte
Er en dejlig plet.
Vores Vojens er det;
Vi si’r slet og ret:
Ta’ til Vojens, min ven!
Ta’ til Vojens igen!
Så skønt et sted skal du bestemt da ta’ hen.
Der er gods i vor stad,
Ja, og guld! – Ved du hvad?
Ta’ du til Vojens og bli’ glad!
Ta’ TIL VOJENS vandt, og jeg fik som belønning årets Vojenskrus 1981 + en stak af sangene, der var blevet fint trykt på byens navnkundige P.J. Schmidts Bogtrykkeri.
Jeg var glad - og stolt. Æren var det bedste. Sangene har ligget gemt i en skuffe i vores gamle chatol. En enkelt gang har de været fremme, idet jeg til en gadefest lavede et ekstra vers og satte på.
Det fine krus, som jo havde en speciel værdi for mig, gik ved et uheld i stykker. Det står nu på en ydmyg plads med de samlede skår - til morskab for adskillige. 😊
Fortsættes.
Seneste kommentarer
27.05 | 09:13
Hej Kirsten. Sikke festlige , farverige billeder.! Jeg ville ringe dig op , men dit gamle nummer duede ikke. Send mig dit nye. Ville høre om du fik min jubilæums mail, men du har nok så travlt,
04.08 | 08:30
Tak for sidst. Tambours Have i selskab med dig og Ingrid var en aldeles dejlig oplevelse. Kh Ellen Margrethe
23.03 | 21:28
Jeg har brug for et stører billede mindst 70x 100cm.. Har du nogen i denne str. Gerne noget landskab/ vand i blålige farver.
10.03 | 16:10
Kære Else Schjødt Koch! Mange tak for de pæne ord om mit billede Pebermix! Jeg er glad - og stolt over, at man har valgt netop det til udstillingsplakaten. Venlig hilsen, Kirsten Kjær Larsen